Make your own free website on Tripod.com

Ünlü rock grubu, hit parçalarını bu gece Açıkhava'da CRR Senfoni Orkestrası'yla çalıyor

Bulutsuzluk'tan senfonik yorumlar

CUMHUR CANBAZOĞLU

4. Uluslararası Boğaziçi Festivali'nin bu geceki konuğu Bulutsuzluk Özlemi ve Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası . Saat 21.30'da Açıkhava Tiyatrosu'nda başlayacak konserde ekip, Orhan Şallıel yönetiminde, Bulutsuzluk Özlemi'nin ( Nejat Yavaşoğulları , Sina Koloğlu , Utku Ünal , Süleyman Bağcıoğlu , Burak Güven ) hit parçalarıyla yeni albümünde yer alacak iki bestesini senfonik olarak yorumlayacak.Grubun lideri Nejat Yavaşoğulları konserle ve yayımı ay sonunda planlanan, yetişmezse eylüle sarkacak yeni albümleriyle ilgili şu bilgileri aktardı:

- Bu geceki senfonik konser için kaç parça hazırladınız?

NEJAT YAVAŞOĞULLARI - İki yıl önce Ankara'daki konserde altı tane şarkı çalmıştık; İzmir'de yılbaşı konseri yaptık ve parça sayısı dokuza çıktı. Sonra Bursa Senfoni Orkestrası'yla konser verirken üç şarkı ekleyince toplam sayı on iki oldu. Bu konser için de iki şarkı daha çalıştık. On dört parçalık bir repertuvar çıktı ortaya.

- İstanbullular, yeni albümden parçalar da dinleyebilecek mi konserde?

YAVAŞOĞULLARI - Öncelikle İstanbullular bu parçaların hiçbirini senfonik olarak daha önce dinlemedi; bir kere böyle bir yeniliği var konserin. Anadolu topraklarından dolaşarak getiriyoruz bu kez parçaları İstanbul'a. Yeni çıkacak albümden de Çok Zor ve Kaybolan Şehir'i aldık; eskilerden ise Seni Görmem Lazım, Güneşimden Kaç, Tepedeki Çimenlik, Sözlerimi Geri Alamam, Yaşamaya Mecbursun, Beynim Zonkluyor gibi parçaları çalacağız.

- Orkestrayı kim yönetecek?

YAVAŞOĞULLARI - Bursa Senfoni Orkestrası'nın şefi Orhan Şallıel gelip Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası'nı yönetecek.

- Kayıt edilecek mi konser? Bir albüm halinde değerlendirme gibi projeniz var mı ileride?

YAVAŞOĞULLARI - Bu kez çok ciddi yaklaşıyoruz; plak şirketimiz Universal'le görüşmelerimiz sürüyor. Büyük ihtimalle kaydedeceğiz ve İhsan Apça olacak kaydın başında. Aynı zamanda, DVD için, ileride istenilebilir diye görüntüler de kaydedilecek.

- Ekibe yeni gelen arkadaşlar, Süleyman Bağcıoğlu (elektrikli gitar) ve Burak Güven'le (bas) uyum hangi aşamada?

YAVAŞOĞULLARI - Arkadaşlar zaman zaman birlikte çaldığımız insanlardı. Şimdi sorunsuz çalıyoruz. Albümü nisan, mayısta çıkaracaktık; o zaman konserler de artacaktı ve insanlar yeni ekibi tanıyacaklardı. Ancak buna rağmen kısa sürede bol konser verip sahnede birbirimizi tanımayı başardığımızı söyleyebilirim. Grubun soundunda bir değişiklik yok.

- Adı ne olacak yeni albümün? Teknik açıdan kimlerle çalıştınız?

YAVAŞOĞULLARI - Büyük ihtimalle adı ''Numara'' olacak; ''Sana Numara Verdiler mi?'' diye bir şarkımız var; onu kısaltacağız. Kapağını Bülent Erkmen hazırlıyor; kayıtları İhsan Apça gerçekleştirdi. Kayıtlarda Erdal Kızılçay co-prodüktör olarak çalıştı.

- Kızılçay'ın nasıl bir katkısı oldu?

YAVAŞOĞULLARI - Tecrübesi fazla, müzisyen yanları çok iyi olan bir insan. Mazharlar'dan (MFÖ'nün Mazeretim Var Asabiyim Ben adlı albümünün yönetmenliğini üstlenmişti) sonra benzer çizgide yaptığı ilk iş ve birçok konuda önümüzü açtı.

- Genel teması nedir yeni albümün?

YAVAŞOĞULLARI - Kent yaşamıyla ilgili yine anlattıklarımız, genel temamız bu. Mesela Kaybolan Şehir var; onu senfonik rock türünde planlamıştım yazarken. Diğer parçalar arasında Aşk Çok Para Çok, Ankara Sokakları, Mabet, Sen Orada Ben Burada, Metro olacak; toplam 12 parça koyuyoruz.

- Nasıl bir yenilik getiriyor Bulutsuzluk Özlemi?

YAVAŞOĞULLARI - Bu albümdeki kadar daha önce hiç darbuka ya da tambur kullanmadık. Şu anda moda diye değil bu araştırmalar; altyapıyı bu kez de böyle bezeyelim ve aynı şeyleri tekrarlamaktansa, böyle bir deneye girişelim dedik. Böylelikle birbirinden tarz olarak epey farklı şarkılar çıktı ortaya.

 

DİSKOGRAFİ: Bulutsuzluk Özlemi, Uçtu Uçtu, Güneşimden Kaç, Yaşamaya Mecbursun, Yol.


'Bulutsuzluk Özlemi' ilk kez yeni kadrosu ve büyük bir konserle İstanbullu müzikseverlerin karşısına çıkıyor.